BUILD YOUR OWN WORLD Like what you see? Become the Master of your own Universe!

Jazyky Axaly

Jazyky Axaly je možné rozdělit do několika skupin sobě blízce příbuzných a my je zde projdeme od těch nejstarších po ty nejmladší.  

Jazyky ostatních rovin existence

  Jak název napovídá, tyto ajzyky nepochází ze světa smrtelníků, to ale neznamená, že by se jimi zde nehovořilo.  

Prvotština

Prvotština a její čtyři elementární dialekty, je jazykem Sfér prvotních živlů, hovoří jí elementální bytosti, jejich potomci (Genasi) a také jejich služebníci či čarodějové a kouzelníci zkoumající živlovou magii. Pro její zápis se používá runové písmo velmi podobné tomu trpasličímu.   Pro potřebu hraní je Prvotština reprodukována slovy evokujícími hindu (živel vody), perštinu (živel ohně), arabštinu (živel vzduchu) a hebrejštinu (živel země)  

Démonština

Též známá jako Jazyk Propasti je jazykem kterým se hovoří v těch sférách, které ovládají démoni, bytosti ztělesňující chaotickou a věčně se měnící tvář zla a je využívaná i jejich pozemskými přisluhovači a černokněžníky. Je zapisovaná Plameným písmem   Do našeho hraní je propsaná něčím co připomíná Japonštinu  

Ďábelština

Jazyk sedmi pekel, ďáblů, stvořenců zlého řádu a jejich tieflingských potomků, stejně jako těch kteří hledají jejich nebezpečnou pomoc. Zapisuje se stejným písmem jako jazyk démonů ale většinou mnohem pečlivěji.   Pro naši potřebu slouží jako jazyk ďáblů čínština, repsektive korejština (to především u tieflingů a to i u těch, jejichž předci byli démoni).    

Nebeština

jazyk pocházející ze sfér dobra a užívaný anděly, nebešťany a služebníky dobrých bohů. Je zapisované zvláštním nebeským či též andělským písmem.   V tomto případě budeme používat Latinu, popřípadě různé románské jazyky (především pro nebeských bytostí - Aasimarů)  

Sylvánština

Jazyl Vílí Divočiny a bytostí z ní pocházející, někdy nepřesně zvaná Vznešená elfština. Písmo které používá se velmi podobá tomu elfímu, které z něj ostatně vychází.   Zde nebylo moc co vymýšlet, jako sylvánštinu používáme Quenya a ostatní dialekty Tolkienovské vznešené elfštiny  

Jazyky Materiální roviny

 

Drakonština

Neboli obecně dračí jazyk je považován za nesjtarší jazyk kterým se na Axale hovořilo a psalo. Jak napovídá název, je to jazyk draků, jejich posluhovačú (napříkald koboldů) a potomků (drakorozených). Používá specifické písmo nepodobné jakémukoliv jinému.   Pro vyjádření exotičnosti dračího jazyka pro něj v našem hraní budeme používat různé staré americké jazyky pro barevné (zlé draky) ty severo a středoamerické (mayské jazyky a především aztécký nahuatl) pro kovové (dobré) jihomaerické (především kečuánštinu)  

Giganština

Čili jazyk obrů, prvních dračích souputníků, je téměř stejně prastarý. Jeho nejvýznamějším zankem je (podobně jako u všeho co se týká obrů) značná vrstevnatost a kastovitost, takže pro vnějšího poslucahče může být až neuvěřitelné, že poetický a filosofický jazyk Bouřných obrů je tentýž jako hýkavý a jen zdánlivěpár slov obsahující, kterým mluví zlobři. Písmo které využívají obři bylo podle legend získáno od vládců živlů a vychází z prvotštiny, je tedy příbuzný s trpasličtinou.   V našem pojetí jazyk obrů vychází z různých keltských jazyků a to především těch sotrovních. připomíná tedy gaelštinu, velštinu či irštinu  

Hlubinština

Temný jazyk nejhlubších částí fyzické existence obývané temnými a nelidskými tvory. O tomto jazyku se ví jen velmi málo a málokterý člověk je jím schopný hovořit, rozhodně ne bez určitého stupně telepatických schopností. Tímto jazykem hovoří Mozkožrouti, zřící, pláštníci, aboleti a podobné nelidské zrůdy. Nemá žádné písmo.   tento jazyk je jen částečně založen na fonetické složce a nemá žádný protipol v našem světě, pokud je potřeba může být nahrazen skřípotem, šepotem, kříkem či nechutným mlaskáním.  

Trpasličtina

jazyk jednotlivých trpasličích klanů a rodů se může i výrazně lišit, přesto zůstává vzájemně relativně srozumitelný. Je známý svou tvrdostí a složitou konstrukcí slov, přesto patří vedle Obecné mezi ty nejrozšířenější jazyky Axaly. Trpasličí písmo či trpasličí runy jsou tak rozšířené, že se tento název používá pro celou příbuznou rodinu prvotních, obřích a dalších abeced stejného původu.   Pro trpasličtinu použijeme germánské jazyky s tím že trpaslíci v civilizovaných krajích hovoří jazykem nejvíc připomínající němčinu a čím dále se jde na východ a do hor, tím víc jazyk připomíná skandinávské jazyky až nakonec dospěje k islandštině jako staré trpasličtině.  

elfština

Elfové si ze své pravlasti přinesli i svůj jazyk, který se ale po tisíciletích značně proměnil. V současnosti představuje třetí nejrozšířenější jazyk a kromě elfů ho s oblibou využívají různí druidi a uctívači přírodních božstev.   Opět žádný obraz z reálného světa nýbrž tolkienovské jazyky středozemě - Sindarština a částečně Silvánština.  

Stará Axalština

Jazyk který byl prý předán prvním lidem od bohů (blíže neurčitých) a který byl hlavním dorozumívacím jazykem staré Axalské říše. Nyní mrtvý a užívaný jen učenci, kouzelníky a kněžími. Stejně tak staroaxalské písmo se již dnes běžně nepoužívá.
  Jakos tará axalština nám poslouží staroslověnština s občasnými výpůjčkami z východooveropských jazyků a staré řečtiny  

Podobecná

Umělý synkretický jazyk sloužící jako hlavní dorozumívací a obchodní jazyk národů Podtemna vychází především z podzemních dialektů elfštiny, má ale spoustu výpůjček z jazyků dalších sousedních národů jako jsou temní trpaslíci. Pro zápis mu slouží jen lehce upravené elfí písmo.   My podobecnou nahradíme dalším tolkienovským jazykem - Temnou řečí.  

Goblinština

Jazyk goblinů a především jejich větších a civilizovanějších příbuzných, hobgoblinů. Jednotlivé kmeny a klany užívají vlastní formu, většinou se však bez problému domluví. Jako písmo pak goblinština používá trpasličí runy, i když zančně modifikované.   Odrazem v našem světě jsou pro goblinštinu různé turkické jazyky a jejich kombinace. Pro hochgoblinštinu hobgoblinů pak může být použita přímo turečtina  

Orkština

Jazyk velmi vzdáleně příbuzný goblinštině ale ještě hrdelnější. Užívaný téměř výhradně orky a jen velmi vzácně zapisovaný - v atkovém případě používá vlastní avriantu trpalsičího písma.   Pro naše potřeby poslouží jako inspirace mongolština a jazyky jí příbuzné.  

Gnómština

Jazyk, který se až relativně pozdě oddělil od trpasličtiny a má s ní dodnes mnoho společného, vyznačuje se ale mnohem větší hravostí a především výraznějším a téměř neustálým vývojem. Mimo gnómské komunity se příliš nepoužívá, jelikož někteří gnómí učenci v něm i publikují, nezbývá zvědavým příslušníkům jiných ras než se ho učit a v některých nových a technických oborech pomalu vytlačuje tradičnější jazyky.   Jako gnómštinu použijeme angličtinu. Hotovo.  

Obecná řeč

Někdy učenci nazývaná Novoaxalština je relativně mladý jazyk vzniklý vulgarizací staré axalštiny a přejímáním cizích, především trpasličích a gnómích slov. Dnes bezpochyb nejrozšířenější jazyk na Axale který ovládá téměř bez vyjímek každý, kdo se pohybuje po jejím povrchu, přestože u některých más tále nálepku "lidského" jazyka. Má mnoho dialektů, které sjou ale vzájemně stále více či méně srozumitelné.   Jako obecnou máme jednoduše češtinu s tím, že více exotické oblasti či postavy z nich mohou mít silný dialekt inspirovaný polštinou, slovenštinou nebo třeba srbochorvatštinou.  

Půlčená Obecná

Je zvláštní jazyk, možná spíše dialekt obecné, který mezi sebou používají půlčíci. Přestože syntax i většina slov se zdá být stejná, některé specifika jsou pro běžného člověka záhadou, která činí porozumění téměř nemožným. Hobiti si svůj "tajný" jazyk velmi chrání a jen málokdy jím mluví před "habány".   Jako jazyk půlčíku pro většinu případů poslouží různé moravské dialekty češtiny s přesahem do hantecu, slovenštiny a všech slovotvorných a nářečných specifik, na které si zrovna vzpomeneme - Maryšaa Gabriela Preissová budiž nám vzorem,

Comments

Please Login in order to comment!