Dračí hlídka je relativně nový herní systém a při hraní jsme narazili na několik pravidel, která jsme se rozhodli změnit. Výsledkem by snad měl být lepší zážitek ze hry a méně řešení pravidel. Pokud zde něco chybí, něco byste chtěli doplnit nebo změnit, ozvěte se!
Dlouhý spánek a odpočinek
Spánek je v Hlídce důležitou součástí hry, ale odměny za něj jsou dost malé. To by samo o sobě nebyl problém, ale ze zkušenosti to jen zbytečně zpomaluje hru, a to obzvláště na vyšších úrovních.
Jako Dlouhý spánek se postavě započítává 6 hodin spánku, může tedy 2 hodiny strávit hlídkou bez jakýchkoli postihů a ráno poté může meditovat či jinak doplňovat manu. Dlouhý spánek doplní postavě životy podle hodu na
Výdrž(ODO), minimálně ale vždy alespoň hodnotu rovnou
Úrovni postavy. V rámci Odpočinku si lze jednou denně doplnit životy v hodnotě
Úrovně postavy namísto jednoho života dle pravidel.
Errata zlodějských profesních dovedností
S ohledem na zpětnou vazbu od hráčů hrajících Zloděje a rozvoj tohoto povolání v Pravidlech pro pokročilé najdeš níže změnu v profesních dovednostech Zloděje. Změny ve struktuře hodů na zlodějské triky zpřehledňují hru, přinášejí snazší zapamatovatelnost zlodějských triků a zatraktivňují hraní na vyšších úrovních. V důsledku této úpravy získává Zloděj při přestupu na vyšší úroveň poměrově odpovídající, avšak nižší počet dovednostních bodů.
Ve zkratce jde o následující dvě změny pro povolání Zloděje:
1. Zlodějská umění vyšších úrovní (Umění kočičího pohybu, Umění proměn, Umění rváčů, Umění skrývání, Umění šarmu a Umění železného klíče) jsou nyní profesní dovednosti, akce pod nimi (Lezení, Ohebnost, Pád z výšky…) jsou Zlodějské triky, které pro ověření úspěchu využívají hod na nadřazené Umění.
2. Počet
dovednostních bodů získaných přestupem na vyšší úroveň je snížen na
6× úroveň.
Iniciativa
Až příliš často se stává při boji, že mají dva hráčí identickou iniciativu. Tato změna přidává trochu větší variabilitu.
Na iniciativu se hází 1k10+OBR namísto 1k6+OBR. V případě stejného výsledku dále rozhoduje oprava za OBR
(hráč s vyšší opravou pojede dříve). Pokud i poté dojde k plichtě, mohou se hráči o pořadí rozhodnout sami.
Nasazení brnění
Nasazování brnění v reálném světě je docela dlouhý proces, obzláště u plátových zbrojí. Pravidla však nemusí být plně realistická a 20minutové nasazování rytířské zbroje asi ničemu moc nepomáhá. Zároveň by však mělo být zohledněna výhoda/nevýhoda při spaní se zbrojí na sobě.
Nasazování zbroje nyní trvá tolik kol, kolik ze základní
Kvalita zbroje, tedy neberou se v potaz očarování, démoni a kvalitní zpracování
(Kroužková zbroj bude trvat 4 kola a je jedno, jestli má v sobě 10 démonů a je kvalitní). Doporučuju si tedy do deníku Kvalitu zbroje napsat jako X+Y, kde X je základní Kvalita vzaná z nákupní tabulky zbrojí z pravidel a Y jsou případné bonusy. Stále platí, že spát bez postihů lze pouze s Lehkými zbrojemi
(Vycpávaná a Prošívaná), cokoliv nad to způsobí nemožnost meditace ráno
(dle pravidel) a nemožnost si spánkem léčit zranění
(nad pravidla).
Podmínky pro specializaci
Podle současných pravidel jsou pro specializaci psotavy potřeba 3 vybrané schopnosti, což ale výrazně omezuje samotné možnosti výběru schopností. Zisk nových úrovní tak ztrácí svou zábavnost, protože je v podstatě dané, co si hráč musí vzít.
Pro specializaci jsou nyní potřeba jen 2 ze 3 schopnosti uvedení v pravidlech a je jen na hráči, které si vybere. Tuto změnu lze provézt i retroaktivně, jen prosím napište svému PJi. Zároveň v PPP jsou určité schopnosti z PPZ dále rozvíjeny a někdy tak nedává smysl si je nevzít
(např. Pán zvířat a schopnost Zvířecí přátelé). Není asi v mých silách všechny tyhle kombinace vypsat, a tak to nechávám na hráčích - pokud by nevybrání dříve povinné schopnosti z PPZ způsobilo v PPP nějaké problémy, napište zase PJi a něco vymyslíme.
Předměty po ruce
Při hraní často vzniká situace, kdy je velmi výhodné mít určité předměty po ruce, aby postava nemusela marnit čas jeho hledáním v torně. Tento systém tak dává jasná pravidla pro nošení předmětů, aby byly po ruce.
Postava má při ruce vždy své zbraně a následně si může zakoupit i
Koženou šerpu či
Pás, které jim umožní nosit i další předměty. Ty mají určitou kapacitu a jde je naplnit pouze drobnými předměty typu bomba, lektvar nebo dýka. Ceník těchto předmětů lze najít v
Rozšířených cenících. Dopručuji si vést mimo deník postavy přehled o současném naplnění kapacity těchto předmětů. V základním bojovém systému lze předměty vytáhnout pomocí
Okamžité akce. V Rozšířeném bojovém systému lze takto dostupný předmět dostat do ruky pomocí akce
Přezbrojení (1 AB), v opačném případě by postava musela hledat v torně pomocí akce
Hledání (2 AB).
Rychlejší vylepšování atributů
Hlídka umožňuje vylepšování atributů jen velmi velmi pomalu, což vede k propastným rozdílům mezi ideálními rasami a těmi neideálními pro daná povolání.
Při každé 3. úrovni si nyní postava může kromě klasického rozdělní dvou bodů do dvou různých atributů dát dva body do jednoho, čímž dosáhne rychlejšího růstu pro důležitý atribut. Toto pravidlo lze použít až po základ atributu 20, nad něj lze zvyšovat stupeň atributu maximálně o 1
(tedy podle základních pravidel).
Zvířecí přátelé
Zvířecí přátelé jsou v základu velice slabí a již od cca 4. úrovně v boji umírají na jeden zásah. Vytváří to podivnou situaci, kde hráč sám nechce zvíře použít a když už se tak stane, tak PJ musí balancovat nad tím, jestli se na něj zaměřit nebo ne. Společně s drsnými pravidly pro získání nového zvířete tak není moc důvod si přislušné schopnosti vybírat.
Zvířecí přátele získané pomocí schopností
(hraničářovo Ochočování zvířat, kouzelníkovo Vyvolání přítele, zlodějův Lupičův parťák) po jejich smrti lze oživit - a to po dlouhém odpočinku. Oživení proběhne pomocí směnové meditace, ke které jsou však potřeba ostatky daného zvířete. Díky mocného pouta mezi postavou a zvířetem je mu na konci meditace znova navrácen život.
Komentáře