Mnich
Pěsti půlelfky byly jako šmouhy, když odrážela příchozí spršku šípů. Přeskočila barikádu a vrhla se do neuspořádaných hord skurutů na druhé straně. Točila se mezi nimi, rozdávala rány a posílala je k zemi, dokud nakonec nezůstala stát jako jediná.
Člověk pokrytý tetováními se hluboce nadechnul a zaujal bojové postavení. Když k němu přiběhli první orkové, vydechnul ze svých úst ohnivý výšleh, který je pohltil.
Černě oděný hobit se tiše pohyboval nocí. Vkročil do stínu pod klenbou a vynořil se z jiného černého stínu na balkóně opodál, co by kamenem dohodil. Ze záhybu svého oblečení vylovil dýku a nakoukl skrz otevřené okno na tyranského prince, tak zranitelného v područí spánku.
Mnichy spojuje schopnost využívání magické energie, která jim koluje v žilách, bez ohledu na jejich disciplínu. Ať už se projevuje jako ukázka bojového umění pomocí úderů, nebo jako jemnější zaměření na obranu a rychlost, tato energie se prolíná vším, co mnich dělá.
Magie čchi
Mniši pečlivě studují magickou energii, kterou většina klášterních tradic označuje jako čchi. Tato energie je prvkem magie, která zaplavuje multivesmír — jde konkrétně o prvek, který proudí živými těly. Mniši využívají tuto moc v nich samých k tvorbě magických účinků a k překročení svých fyzických schopností. Některé jejich zvláštní útoky mohou bránit proudění čchi v jejich protivnících. Touto energií mniši dodávají svým úderům beze zbraně neuvěřitelnou rychlost a sílu. Jak získávají zkušenosti, jejich bojový výcvik a osvojení si čchi jim dává větší moc nad svými těly a těly svých nepřátel.
Výcvik a asketizmus
Světy D&D jsou posety malými zděnými kláštery, drobnými útočišti před ruchem běžného života, kde jako by se zastavil čas. Mniši, kteří v nich žijí, usilují o osobní dokonalost pomocí rozjímání a tvrdého výcviku. Mnozí z nich vstupují do kláštera jako děti, aby v nich žili po úmrtí svých rodičů, když pro ně není dost jídla, nebo na oplátku za laskavost, kterou mniši prokázali jejich rodinám.
Někteří mniši žijí zcela odloučeně od okolní populace, izolovaní od čehokoliv, co by mohlo narušit jejich spirituální růst. Jiní se izolaci zaslíbili a vystupují z ní, jen když slouží jako špioni či vrazi na rozkaz jejich vůdce, šlechtického patrona, nebo jiné smrtelné či božské mocnosti.
Většina mnichů se nestraní svých sousedů a často navštěvují blízká města a vesnice a prokazují službu za jídlo a jiné zboží. Jako všestranní válečníci mniši často končí jako ochránci svých sousedů před nestvůrami a tyrany.
Stát se dobrodruhem znamená pro mnicha opustit uspořádaný, komunitní životní styl a stát se poutníkem. To můžeš být drsná změna a mniši ji nepodstupují neuváženě. Ti, kteří opustí klášter, berou svou práci zodpovědně a k dobrodružstvím přistupují jako k osobním zkouškám svého fyzického a duševního růstu. Mniši zpravidla nejeví moc zájem o materiální bohatství a žene je touha po splnění většího poslání než je zabíjení nestvůr a ukořistění pokladů.
Tvorba mnicha
Když si vytváříš svou postavu mnicha, promysli si svou spojitost s klášterem, kde ses naučil své dovednosti a strávil mladá léta. Byl jsi sirotek či dítě zanechané na prahu kláštera? Slíbili tě tví rodiče klášteru jako vděk za služby vykonané mnichy? Zvolil sis tento odloučený život, aby ses schoval kvůli zločinu, co jsi spáchal? Nebo sis zvolil klášterní život sám?
Zvaž, proč jsi odešel. Vybral tě představený kláštera pro zvlášť důležitou misi mimo klášter? Možná jsi byl vyhozen kvůli porušování pravidel komunity. Odcházel jsi v obavách, nebo jsi odešel rád? Je něco, co bys rád vykonal mimo klášter? Těšíš se na návrat domů? Mniši mají téměř vždy zákonné přesvědčení, což je výsledek uspořádaného života klášterní komunity a disciplíny, která je potřeba pro používání čchi.
Rychlá tvorba
Pomocí následujících doporučení si můžeš udělat mnicha rychle. Za prvé, Obratnost by měla být tvá nejvyšší hodnota vlastnosti, následovaná Moudrostí. Za druhé si zvol zázemí poustevníka.
Schopnosti povolání
Životy
- Kostky životů: 1k8 za každou úroveň mnicha
- Životy na první úrovní: 8 + oprava Odolnosti
- Životy na vyšších úrovních: 1k8 (nebo 5) + oprava Odolnosti za každou úroveň mnicha po 1. úrovni
Zdatnosti
- Zbroje: Žádné
- Zbraně: Jednoduché zbraně, krátký meč
- Pomůcky: Zvol si buď jeden typ řemeslnického nářadí, nebo jeden hudební nástroj
- Záchranné hody: Síla, Obratnost
- Dovednosti: Zvol si dvě z těchto: Akrobacie, Atletika, Historie, Náboženství, Nenápadnost, Vhledi
Vybavení
Kromě vybavení daného tvým zázemím začínáš i s následujícím vybavením:
- krátký meč, nebo jakákoliv jednoduchá zbraň
- djeskyňářský balíček, nebo průzkumný balíček
- 10 šipek
Obrana beze zbroje
Počínaje 1. úrovní, když na sobě nemáš žádnou zbroj ani nedržíš štít, tvoje OČ je rovno 10 + tvá oprava Obratnosti + tvá oprava Moudrosti.
Bojová umění
Na 1. úrovni jsi díky svému výcviku v bojových uměních získal mistrovství v bojových stylech, jež používají údery beze zbraně a mnišské zbraně, což je krátký meč a jakékoliv jednoduché zbraně na blízko, které nemají obouruční ani těžkou vlastnost.
Když jsi beze zbraně, nebo máš v rukou pouze mnišské zbraně, a nemáš na sobě zbroj ani nedržíš štít, získáš následující užitky:
- Pro hody na útok a na zranění svých úderů beze zbraně a mnišských zbraní můžeš použít Obratnost místo Síly.
- Místo normálního zranění svého úderu beze zbraně či mnišské zbraně si můžeš hodit k4. Tato kostka se mění s postupem na vyšší úrovně mnicha, jak ukazuje sloupec Bojová umění v Tabulce mnicha.
- Když ve svém tahu použiješ akci Útok s úderem beze zbraně či mnišskou zbraní, můžeš zaútočit jednou úderem beze zbraně jako bonusovou akci. Například, provedeš-li akci Útok a zaútočíš holí, můžeš zaútočit úderem beze zbraně jako bonusovou akci, pokud jsi už neprovedl bonusovou akci v tomto tahu.
Určité kláštery používají zvláštní formy mnišských zbraní. Například můžeš používat kyj, který vypadá jako dvě dřevěné tyčky spojené krátkým řetězem (zvaný nunčaky), nebo kůsu s kratší, rovnější čepelí (zvanou kama). Ať pro mnišskou zbraň použiješ jakýkoliv název, použij herní statistiky uvedené v 5. kapitole.
Čchi
Od 2. úrovně ti tvůj výcvik umožňuje používat mystickou energii čchi. Tvůj přístup k této energii představuje počet bodů čchi. Kolik jich máš, je dáno tvou úrovní mnicha, jak je uvedeno ve sloupci Body čchi v Tabulce mnicha.
Tyto body můžeš utrácet na různé schopnosti čchi. Pro začátek znáš tři takové schopnosti: Krok větru, Trpělivá obrana a Smršť úderů. Více schopností čchi se naučíš, když získáš úrovně v tomto povolání.
Když utratíš bod čchi, bude ti nedostupný, dokud si krátce či důkladně neodpočineš. Na konci odpočinku si obnovíš všechny své utracené body čchi, pokud aspoň 30 minut odpočinku strávíš meditací.
Některé tvé schopnosti čchi vyžadují, aby si tvůj cíl hodil záchranný hod, aby odolal účinkům schopnosti. SO záchranného hodu se počítá následovně:
Krok větru
Můžeš utratit 1 bod čchi a provést akci Odpoutání se nebo Úprk jako bonusovou akci ve svém tahu a v daném tahu se také zvýší na dvojnásobek vzdálenost, kterou dokážeš skočit.
Smršť úderů
Ihned poté, co provedeš akci Útok ve svém tahu, můžeš utratit 1 bod čchi a zaútočit dvakrát úderem beze zbraně jako bonusovou akci.
Trpělivá obrana
Můžeš utratit 1 bod čchi a provést akci Uhýbání jako bonusovou akci ve svém tahu.
Pohyb beze zbroje
Počínaje 2. úrovní se tvá rychlost zvýší o 2 sáhy, když na sobě nemáš zbroj, ani nedržíš štít. Tento bonus se zvýší, když dosáhneš určitých úrovní mnicha, jak ukazuje Tabulka mnicha.
Na 9. úrovni získáš schopnost pohybovat se ve svém tahu po svislých površích a po kapalinách, aniž bys během pohybu spadl.
Klášterní tradice
Když dosáhneš 3. úrovně, zasvětíš se klášterní tradici: Cesta Azurové duše, Cesta čtyř živlů, Ceste dlouhé smrt, Cesta kenseie, Cesta opilé pěsti, Cesta otevřené dlaně, Cesta sluneční duše, nebo Cesta stínů. Všechny jsou podrobně popsány na konci popisu tohoto povolání. Tvá tradice ti dává schopnosti na 3. úrovni a pak opět na 6., 11. a 17. úrovni.
Odražení střel
Od 3. úrovně můžeš pomocí své reakce odrazit nebo chytit střelu či zbraň, když tě zasáhne útok na dálku zbraní. Když to uděláš, zranění, které utrpíš útokem, se sníží o 1k10 + tvá oprava Obratnosti + tvá úroveň mnicha.
Snížíš-li zranění na 0, můžeš střelu či zbraň chytit, pokud je dostatečně malá, abys ji mohl držet v jedné ruce a pokud máš aspoň jednu ruku volnou. Chytíš-li střelu či zbraň tímto způsobem, můžeš utratit 1 bod čchi a zaútočit na dálku s dostřelem 6/12 sáhů pomocí zbraně či střely, kterou jsi právě chytil, jako součást této reakce. Takto zaútočíš se zdatností, bez ohledu na své zbraňové zdatnosti, a střela či zbraň se bere pro účely útoku jako mnišská zbraň.
Zvýšení hodnot vlastností
Když dosáhneš 4. úrovně, a pak opět na 8., 12., 16. a 19. úrovni, můžeš si zvýšit jednu hodnotu vlastnosti dle své volby o 2, nebo dvě hodnoty vlastností dle své volby o 1. Jako obvykle, touto schopností si nemůžeš zvýšit hodnotu vlastnosti nad 20.
Pomalý pád
Od 4. úrovně můžeš použít svou reakci, když spadneš z výšky, abys snížil zranění z pádu z výšky, které utrpíš, o množství rovné pětinásobku své úrovně mnicha.
Útok navíc
Počínaje 5. úrovní můžeš zaútočit dvakrát, místo jednou, kdykoliv ve svém tahu provedeš akci Útok.
Ochromující úder
Od 5. úrovně můžeš zasáhnout do proudění čchi v protivníkově těle. Když zasáhneš jiného tvora útokem na blízko zbraní, můžeš utratit 1 bod čchi a pokusit se o ochromující úder. Cíl musí uspět v záchranném hodu na Odolnost, jinak je ochromený do konce tvého příštího tahu.
Údery posílené čchi
Počínaje 6. úrovní se tvé údery beze zbraně považují za magické pro účely překonání odolání a imunity na nemagické útoky a zranění.
Vyváznutí
Počínaje 7. úrovní ti tvá instinktivní hbitost umožňuje uskočit z určitých oblastí účinků, například před bleskovým dechem modrého draka nebo kouzlem ohnivá koule. Když jsi vystaven účinku, který ti umožňuje, abys pomocí záchranného hodu na Obratnost utrpěl pouze poloviční zranění, tak místo toho neutrpíš žádné zranění, když v záchranném hodu uspěješ, nebo utrpíš jen poloviční zranění, když neuspěješ.
Klidná mysl
Od 7. úrovně můžeš pomocí své akce ukončit jeden na tebe působící účinek, který ti způsobuje vystrašení nebo zmámení.
Čistota těla
Od 10. úrovně jsi díky svému osvojení čchi, které tebou proudí, imunní vůči nemocem a jedům.
Jazyk slunce a měsíce
Počínaje 13. úrovní se naučíš dotýkat čchi ostatních myslí, takže porozumíš všem mluveným jazykům. Navíc každý tvor, který rozumí nějakému jazyku, může rozumět tomu, co říkáš.
Diamantová duše
Od 14. úrovně ti tvé osvojení čchi dává zdatnost ke všem záchranným hodům. Navíc kdykoliv si hodíš záchranný hod a neuspěješ, můžeš utratit 1 bod čchi a hodit si znovu a vzít si druhý výsledek.
Nestárnoucí tělo
Od 15. úrovně tě tvé čchi udržuje tak, že netrpíš žádným příznakem stárnutí a nelze tě zestařit magicky. Přesto však stále můžeš zemřít na stáří. Navíc už nemusíš jíst ani pít.
Prázdné tělo
Počínaje 18. úrovní můžeš použít svou akci k utracení 4 bodů čchi a zneviditelnit se na 1 minutu. Během této doby jsi také odolný vůči všem zraněním, kromě silového zranění.
Navíc můžeš utratit 8 bodů čchi k seslání kouzla astrální projekce, aniž bys potřeboval surovinové složky. Když to uděláš, nemůžeš vzít s sebou žádné jiné tvory.
Vlastní dokonalost
Na 20. úrovni, když si házíš na iniciativu a nemáš žádné zbývající body čchi, obnovíš si 4 body čchi.
Tabulka mnicha
Úroveň | Zdatnostní bonus | Bojová umění | Čchi | Pohyb beze zbroje | Schopnosti |
---|---|---|---|---|---|
1. | +2 | 1k4 | - | - | Bojová umění, Obrana beze zbroje |
2. | +2 | 1k4 | 2 | +2 sáhy | Čchi, Pohyb beze zbroje |
3. | +2 | 1k4 | 3 | +2 sáhy | Klášterní tradice, Odrážení střel |
4. | +2 | 1k4 | 4 | +2 sáhy | Pomalý pád, Zvýšení hodnot vlastností |
5. | +3 | 1k6 | 5 | +2 sáhy | Útok navíc, Ochromující úder |
6. | +3 | 1k6 | 6 | +3 sáhy | Údery posílené čchi, Schopnost klášterní tradice |
7. | +3 | 1k6 | 7 | +3 sáhy | Klidná mysl, Vyváznutí |
8. | +3 | 1k6 | 8 | +3 sáhy | Zvýšení hodnot vlastností |
9. | +4 | 1k6 | 9 | +3 sáhy | Zlepšení pohybu beze zbroje |
10. | +4 | 1k6 | 10 | +4 sáhy | Čistota těla |
11. | +4 | 1k8 | 11 | +4 sáhy | Schopnost klášterní tradice |
12. | +4 | 1k8 | 12 | +4 sáhy | Zvýšení hodnot vlastností |
13. | +5 | 1k8 | 13 | +4 sáhy | Jazyk slunce a měsíce |
14. | +5 | 1k8 | 14 | +5 sáhy | Diamantová duše |
15. | +5 | 1k8 | 15 | +5 sáhy | Nestárnoucí tělo |
16. | +5 | 1k8 | 16 | +5 sáhy | Zvýšení hodnot vlastností |
17. | +6 | 1k10 | 17 | +5 sáhy | Schopnost klášterní tradice |
18. | +6 | 1k10 | 18 | +6 sáhy | Prázdné tělo |
19. | +6 | 1k10 | 19 | +6 sáhy | Zvýšení hodnot vlastností |
20. | +6 | 1k10 | 20 | +6 sáhy | Vlastní dokonalost |
Cesta azurové duše
Mniši řádu Azurové Duše jsou poháněni touhou po znalostech a uctíváním jejich bohyně Vědoucí Dámy. Jsou to mladí lidé, hledající čirou pravdu a sílu znalostí, dali slib, že se budou učit umění hledání osvícení pochopením světa kolem nich a zároveň se naučí ovládat techniky k jeho obraně. Stát se Azurovou duší znamená oddat se pro celoživotní úkol objevování životních záhad, přinášet světlo na tajemství temnoty a strážením největších a nejnebezpečnějších pravd před těmi, kteří by je chtěli zneužít proti posvátnosti civilizace.
Tito mniši jsou ztělesněním fráze „znej svého nepřítele“. Skrze výzkum se připravují k pokořování neustálých vln zla. Díky pečlivému tréninku se naučili proděravět a manipulovat se spirituální energií nepřítelova těla. Skrze pochopení tajemství jejich nepřátel se dokáží adaptovat a přemoci je. A jakmile je dobojováno, vrátí se, aby zapsali jejich objevy pro studium dalších generací mnichů.
Tajemná učenost
Když si na počátku 3. úrovně zvolíš tuto klášterní tradici, získáš, díky tvému rozsáhlému výcviku v archivech Azurové Duše, schopnost si tajemně vzpomenout na informaci týkající se historie a znalostí z mnišských spisů. Získáš zdatnost s jednou z následujících pomůcek: kaligrafické potřeby, kartografické pomůcky či malířské potřeby a také získáš zdatnost v jedné z následujících dovedností: Historie, Mystika, Náboženství a Příroda.
Navíc získáš jednu zdatnost v jedné z výše uvedených dovedností i pomůcek dle svého výběru na 11. a 17. úrovni. Na 11. a 17. úrovni si můžeš zvolit i zdatnost v dovednosti, ve které už zdatný jsi a získat tak kvalifikaci v dané dovednosti (dvojnásobný zdatnostní bonus). Kdykoliv při výběru zdatnosti s pomůckou se můžeš naučit jeden jazyk místo toho.
Extrakt aspektů
Když si na počátku 3. úrovně zvolíš tuto klášterní tradici, získáš schopnost udeřit do speciálních tlakových bodů a zjistíš tak stěžejní informaci o tvém nepříteli. Když zasáhneš tvora alespoň jedním úderem ze Smršti Úderů, zjistíš o něm jaké má Zranitelnosti, Odolnosti a Imunity.
Vynucení pravdy
Na 6. úrovni můžeš přesně zasáhnout několik skrytých nervů tvora a dočasně jim znemožnit maskování jejich pravých myšlenek a úmyslu. Pokud se ti podaří zasáhnout jednoho tvora dvěma či více útoky v jednom kole, můžeš utratit 1 čchi bod a donutit je hodit záchranný hod na Charisma. Můžeš si zvolit, že tyto útoky nezpůsobí žádné zranění. Při neúspěšném záchranném hodu nemůže tvor úmyslně lhát po dobu 1 minuty. Poznáš, jestli tvor uspěl či neuspěl ve svém hodu. Tvůj cíl si je vědom, že je pod tímto efektem a tak se může vyhýbat odpovědi, na kterou by normálně zalhal.
Nadpřirozený protiúder
Počínaje 6. úrovní ti tvá rychlá mysl a studium tvého nepřítele umožňuje využít nepřítelovu chybu ve svůj prospěch. Pokud tě nepřátelský tvor mine útokem, můžeš ihned použít svou reakci a použít jeden útok na blízko proti danému tvorovi.
Reaktivní mysl
Počínaje 11. úrovní jsi vybrousil svou všímavost a reflexy skrze duševní vlohy a rozeznávání vzorů. Pokud jsi už použil svou reakci, můžeš jednou za tah použít další reakci, každá taková reakce navíc stojí 1 bod čchi bod. Můžeš použít jen jednu reakci za spouštěč.
Oslabující smršť
Po dosažení 17. úrovně získáš schopnost dočasně snížit nepřítelův práh bolesti sérií úderů na speciální tlakové body. Pokud zasáhneš jednoho tvora útokem ze své Smršti Úderů, můžeš utratit 3 body čchi a daný tvor získá zranitelnost vůči tebou vybranému typu zdranění po dobu 1 minuty, nebo dokud neutrpí daný typ zranění.
Tal'Dorei Campaing Setting - úprava od Matta Mercera
Cesta čtyř živlů
Následuješ klášterní tradici, která tě učí využívat živly. Když soustředíš své čchi, dokážeš se přizpůsobit silám stvoření, ohnout čtyři živly dle své vůle a použít je jako prodloužení svého těla. Někteří příslušníci této tradice se rozhodli pro jediný živel, ale ostatní splétají živly dohromady.
Mnozí mniši této tradice si tetují na těla znaky svých schopností čchi. Obvykle se vyobrazují jako svinutí draci, ale také jako fénixové, ryby, rostliny, hory a lámající se vlny.
Učedník živlů
Když si zvolíš tuto tradici na 3. úrovni, naučíš se magické disciplíny, které využívají síly čtyř živlů. Disciplína vyžaduje, abys utratil body čchi pokaždé, když ji použiješ.
Znáš disciplínu Živelné sladění a jednu další živelnou disciplínu dle své volby z těch, co jsou popsány v části „Živelné disciplíny“ níže. Na 6., 11. a 17. úrovni se naučíš další živelnou disciplínu dle své volby.
Kdykoliv se naučíš novou živelnou disciplínu, můžeš také nahradit jednu živelnou disciplínu, kterou už znáš, jinou disciplínou.
Sesílání živelných kouzel. Některé živelné disciplíny ti umožňují sesílat kouzla. Obecná pravidla pro sesílání kouzel najdeš v 10. kapitole. Pro seslání některého z těchto kouzel použiješ jeho dobu vyvolávání a ostatní pravidla, ale nemusíš poskytnout surovinové složky.
Jakmile v tomto povolání dosáhneš 5. úrovně, můžeš utratit dodatečné body čchi ke zvýšení úrovně kouzla živelné disciplíny, které chceš seslat, pokud dané kouzlo má zlepšený účinek na vyšší úrovni, jako například hořící ruce. Úroveň kouzla se zvýší o 1 za každý dodatečný bod čchi, který utratíš. Například, jsi-li mnich 5. úrovně a použiješ Rozmáchlý škvárový úder k seslání hořících rukou, můžeš utratit 3 body čchi k seslání tohoto kouzla na 2. úrovni (základní cena disciplíny je 2 body čchi plus 1).
Maximální počet bodů čchi, který můžeš utratit k seslání kouzla tímto způsobem (včetně jeho základní ceny bodů čchi a dodatečných bodů čchi, jež utratíš na zvýšení jeho úrovně) je dán tvou úrovní mnicha, jak je uvedeno Tabulce kouzel a bodů čchi.
Úroveň mnicha | Maximum bodů čchi pro kouzlo |
---|---|
5. - 8. |
3 |
9. - 12. |
4 |
13. - 16. |
5 |
17. - 20. |
6 |
Živelné disciplíny
Živelné disciplíny jsou uvedeny v abecedním pořadí. Vyžaduje-li disciplína úroveň, musíš být na dané úrovni v tomto povolání, aby ses disciplínu naučil.
Dech zimy (vyžaduje 17. úroveň). Můžeš utratit 6 bodů čchi k seslání kužele mrazu.
Mlžný postoj (vyžaduje 11. úroveň). Můžeš utratit 4 body čchi k seslání mlžné podoby na sebe.
Osedlání větru (vyžaduje 11. úroveň). Můžeš utratit 4 body čchi k seslání leť na sebe.
Pěst čtyř hromů. Můžeš utratit 2 body čchi k seslání hromové vlny.
Pěst nezlomného vzduchu. Můžeš vytvořit výšleh stlačeného vzduchu, který udeří jako mocná pěst. Jako akci můžeš utratit 2 body čchi a zvolit tvora do 6 sáhů od sebe. Tento tvor si musí hodit záchranný hod na Sílu. Když neuspěje, utrpí drtivé zranění 3k10 plus dodatečné drtivé zranění 1k10 za každý dodatečný bod čchi, který utratíš, a můžeš tvora odtlačit až o 4 sáhy od sebe a srazit ho k zemi. Když tvor v záchraně uspěje, utrpí poloviční zranění a neodtlačíš ho ani ho nesrazíš k zemi.
Plameny fénixe (vyžaduje 11. úroveň). Můžeš utratit 4 body čchi k seslání ohnivé koule.
Příval duchů vichřice. Můžeš utratit 2 body čchi k seslání poryvu větru.
Rozmáchlý škvárový úder. Můžeš utratit 2 body čchi k seslání hořících rukou.
Řeka hladových plamenů (vyžaduje 17. úroveň). Můžeš utratit 5 bodů čchi k seslání ohnivé zdi.
Sevření severáku (vyžaduje 6. úroveň). Můžeš utratit 3 body čchi k seslání znehybni osobu.
Tvar tekoucí řeky. Jako akci můžeš utratit 1 bod čchi a zvolit oblast ledu či vody o straně nejvýše 6 sáhů do 24 sáhů od tebe. V oblasti můžeš proměnit vodu na led a naopak a změnit tvar ledu v oblasti, jakýmkoliv způsobem chceš. Můžeš zvýšit či snížit výšku ledu, vytvořit či vyplnit příkop, vztyčit či zahladit zeď, nebo vyrobit sloup. Rozsah jakékoli z těchto změn nesmí překročit polovinu největšího rozměru oblasti. Například, pokud ovlivníš čtverec o straně 6 sáhů, můžeš vytvořit až 3 sáhy vysoký sloup, zvýšit či snížit výšku čtverce až o 3 sáhy, vykopat až 3 sáhy hluboký příkop a tak dále. Nemůžeš vytvarovat led tak, aby uvěznil či zranil tvora v oblasti.
Ustavičná horská ochrana (vyžaduje 17. úroveň). Můžeš utratit 5 bodů čchi k seslání kamenné kůže na sebe.
Vlna srolované země (vyžaduje 17. úroveň). Můžeš utratit 6 bodů čchi k seslání kamenné zdi.
Vodní bič. Můžeš utratit 2 body čchi jako akci k vytvoření vodního biče, který strká a tahá tvora tak, aby ho vyvedl z rovnováhy. Tvor, kterého vidíš do 6 sáhů od sebe, si musí hodit záchranný hod na Obratnost. Když neuspěje, utrpí drtivé zranění 3k10 plus dodatečné drtivé zranění 1k10 za každý dodatečný bod čchi, který utratíš, a můžeš tvora přitáhnout až o 5 sáhů blíž k sobě, nebo ho srazit k zemi. Když tvor v záchraně uspěje, utrpí poloviční zranění a nepřitáhneš ho ani ho nesrazíš k zemi.
Vrcholový gong (vyžaduje 6. úroveň). Můžeš utratit 3 body čchi k seslání roztříštění.
Zuby ohnivého hada. Když použiješ akci Útok ve svém tahu, můžeš utratit 1 bod čchi k vytvoření ohnivých úponků, které vystřelí ze tvých pěstí a chodidel. Tvůj dosah úderů beze zbraně se v této akci a po zbytek tahu zvýší o 2 sáhy. Zásah takovým útokem způsobí ohnivé zranění místo drtivého zranění a utratíš-li 1 bod čchi, když útok zasáhne, způsobí i dodatečné ohnivé zranění 1k10.
Živelné sladění. Pomocí své akce můžeš na chvíli ovládnout blízké živelné síly a způsobit jeden z následujících účinků dle své volby:
- Vytvoření neškodného, okamžitého smyslového účinku souvisejícího s ohněm, vodou, vzduchem či zemí, jako je například sprška jisker, závan větru, sprej řídké mlhy nebo slabé zarachotění kamene.
- Okamžité rozsvícení či zhasnutí svíčky, pochodně či malého táborového ohně.
- Schlazení či ohřátí až jedné libry neživého materiálu až na 1 hodinu.
- Zhmotnění země, ohně, vody nebo mlhy, jež se vejde do krychle o straně 1 stopa, na 1 minutu do surové podoby, kterou určíš.
Player Handbook
Cesta dlouhé smrti
Mniši z Cesty dlouhé smrti jsou posedlí smyslem a mechanikou umírání. Chytají tvory a připravují složité experimenty k zachycení, zaznamenání a pochopení okamžiku jejich smrti. Tyto znalosti pak využívají jako vodítko pro porozumění bojovým uměním, přinášejícím smrtící bojový styl.
Dotek smrti
Počínaje 3. úrovní, když si zvolíš tuto tradici, tvé studium smrti ti umožní získat vitalitu z jiných tvorů, kteří se blíží svému konci. Pokud snížíš tvorovi do 1 sáhu od sebe životy na 0, získáš dočasné životy rovné tvé opravě Moudrosti + tvé úrovni mnicha (minimálně 1 dočasný život).
Hodina žní
Na 6. úrovni získáš jako akci schopnost svou duší, které se dotkl stín smrti, vyvést z míry nebo vyděsit tvory kolem tebe. Když použiješ tuto akci, každý tvor do 6 sáhů od tebe, který tě vidí, musí uspět v záchranném hodu na Moudrost, nebo se stane vystrašeným až do konce tvého příštího tahu.
Ovládnutí smrti
Počínaje 11. úrovní můžeš využívat svou obeznámenost se smrtí k úniku z její náruče. Když se tvé životy sníží na 0, můžeš utratit 1 bod čchi (akce není potřeba) a místo toho se sníží na 1 život.
Dotek dlouhé smrti
Od 17. úrovně můžeš přesměrovat do tvora smrtící energii svým dotykem. Jako akci se dotkneš jednoho tvora do 1 sáhu od sebe a utratíš 1 až 10 bodů čchi. Cíl si musí hodit záchranný hod na Odolnost, a pokud neuspěje, utrpí nekrotické zranění 2k10 za každý utracený bod čchi, v případě úspěchu pak poloviční zranění.
Sword Coast Adventurer's Guide
Cesta kenseie
Mniši Cesty kenseie trpělivě cvičí se zbraněmi, dokud se zbraň nestane prodloužením jejich těla. Původně šlo o mistrovský boj s mečem, ale tradice se rozšířila a dnes zahrnuje mnoho různých zbraní.
Kensei vidí zbraň podobně jako kaligraf či malíř pero nebo štětec. Ať jde o jakoukoli zbraň, kensei ji považuje za nástroj k vyjádření krásy a přesnosti bojových umění. To, že toto mistrovství dělá z kenseie nedostižného válečníka, je jen vedlejším efektem intenzivní oddanosti, praxe a studia.
Cesta kenseie
Když si na 3. úrovni zvolíš tuto tradici, tvůj speciální výcvik v bojových uměních tě dovede k mistrovskému osvojení některých zbraní. Tato cesta zahrnuje i instrukce, jak obratně zvládat kaligrafii či malbu. Získáš následující prospěchy.
Kenseiské zbraně. Vyber si dva typy zbraní, které se stanou tvými kenseiskými zbraněmi: jednu zbraň na blízko a jednu zbraň na dálku. Tyto zbraně mohou být jednoduché či vojenské, ale nemohou mít těžkou ani zvláštní vlastnost. Platnou volbou je i dlouhý luk. Získáš zdatnost s těmito zbraněmi, pokud ji ještě nemáš. Zbraně zvolených typů jsou pro tebe mnišské zbraně. Když v tomto povolání dosáhneš 6., 11. a 17. úrovně, můžeš si zvolit další typ zbraně – buď na blízko, nebo na dálku – jenž se stane tvou kenseiskou zbraní splňující výše uvedená kritéria.
Hbité odražení. Pokud ve svém tahu zaútočíš úderem beze zbraně jako součást akce Útok a držíš při tom kenseiskou zbraň, můžeš ji použít ke své obraně, pokud je to zbraň na blízko. Získáš bonus +2 k OČ do začátku svého příštího tahu, pokud po tuto dobu máš zbraň v ruce a nejsi neschopný.
Kenseiský výstřel. Ve svém tahu můžeš použít bonusovou akci, aby tvé útoky na dálku s kenseiskou zbraní byly ještě více smrtící. Uděláš-li to, každý cíl, který zasáhneš útokem na dálku pomocí kenseiské zbraně, utrpí dodatečné zranění 1k4, stejného typu jako je zranění zbraně. Tento prospěch vydrží do konce tvého aktuálního tahu.
Cesta štětce. Získáš zdatnost dle své volby buď s Kaligrafickými potřebami, nebo s Malířskými potřebami.
Splynutí s ostřím
Od 6. úrovně si rozšíříš své čchi i na své kenseiské zbraně, což ti dává následující prospěchy.
Magické kenseiské zbraně. Tvé útoky s tvými kenseiskými zbraněmi se berou jako magické pro účely překonání odolání a imunity na nemagické útoky a zranění.
Obratný úder. Když zasáhneš cíl kenseiskou zbraní, můžeš utratit 1 bod čchi, a způsobit tak cíli svou zbraní dodatečné zranění rovné tvé kostce Bojových umění. Tuto schopnost můžeš použít jen jednou v každém svém tahu.
Zostřený ostřím
Od 11. úrovně získáš schopnost posílit své zbraně pomocí čchi. Jako bonusovou akci můžeš utratit až 3 body čchi, dotknout se jedné své kenseiské zbraně a pro své útoky s ní jí udělit bonus k hodům na útok a zranění. Bonus je roven počtu tebou utracených bodů čchi. Tento bonus trvá 1 minutu, nebo dokud tuto schopnost znovu nepoužiješ. Tato schopnost nemá vliv na magickou zbraň, která již má bonus k hodům na útok a zranění.
Neomylná přesnost
Od 17. úrovně jsi díky svému zbraňovému mistrovství mimořádně přesný. Když ve svém tahu mineš hodem na útok se svou mnišskou zbraní, můžeš si hodit znovu. Tuto schopnost můžeš použít jen jednou v každém svém tahu.
Xanathar's Guide to Everything
Cesta opilé pěsti
Cesta opiléhé pěsti učí studenty trhané, nepředvídatelné pohyby opilce. Opilá pěst se kývá a potácí na nestabilních nohách, aby vypadal jako neschopný válečník, pro něhož by bylo marné útočit. Kolísavé klopýtání opilého mistra jen zastírá pečlivě prováděný tanec bloků, odrazů, postupů, útoků a ústupů.
Opilá pěst si často užívá hru na blázna, aby rozradostnil sklíčené, nebo aby dal za vyučenou domýšlivým. Ale když vypukne bitva, opilá pěst dokáže být nesnesitelným, mistrným protivníkem.
Bonusové zdatnosti
Když si na 3. úrovni zvolíš tuto tradici, získáš zdatnost v dovednosti Umění, pokud ji ještě nemáš. Tvé techniky v bojových uměních kombinují bojový výcvik s přesností tanečníka a dováděním šaška. Získáš také zdatnost s pivovarnickými surovinami, pokud ji ještě nemáš.
Opilé techniky
Na 3. úrovni se naučíš, jak se rychle otočit v rámci své Smrště úderů. Kdykoliv použiješ Smršť úderů, získáš prospěch akce Odpoutání se a tvá rychlost chůze se zvýší o 2 sáhy do konce tvého aktuálního tahu.
Opilecké kymácení
Počínaje 6. úrovní se umíš pohybovat náhlými, kymácivými způsoby. Získáš následující prospěchy.
Vyskočení na nohy. Když ležíš, můžeš vstát utracením 1 sáhu pohybu místo poloviny rychlosti.
Přesměrování útoku. Když tě tvor mine hodem na útok na blízko, můžeš utratit 1 bod čchi jako reakci a způsobit, že tento útok zasáhne jednoho tvora dle tvé volby, kterého vidíš do 1 sáhu od sebe a není to daný útočník.
Opilcovo štěstí
Počínaje 11. úrovní se zdá, že máš v pravý okamžik vždycky štěstí. Když si házíš na ověření vlastnosti, na útok nebo záchranný hod a máš k hodu nevýhodu, můžeš utratit 2 body čchi a tuto nevýhodu zrušit.
Ožralé šílenství
Od 17. úrovně získáš schopnost zasypat svými útoky skupinu nepřátel. Když použiješ Smršť úderů, můžeš s ní zaútočit až třikrát navíc (tedy celkově až pět útoků Smrště úderů), pokud v tomto tahu každý útok Smrště úderů zacílíš na jiného tvora.
Xanathar's Guide to Everything
Cesta otevřené dlaně
Mniši Cesty otevřené dlaně jsou největší mistři bojových umění, se zbraní i beze zbraně. Učí se techniky, jak odtlačit a podrazit své nepřátele, jak manipulovat s čchi pro léčení svých zranění na těle a jak praktikovat pokročilou meditaci, která je umí ochránit před zraněním.
Technika otevřené ruky
Počínaje 3. úrovní, když si zvolíš tuto tradici, můžeš manipulovat s čchi svého nepřítele, když využíváš své čchi. Kdykoliv zasáhneš tvora jedním z útoků poskytnutých Smrští úderů, můžeš cíli způsobit jeden z následujících účinků:
- Musí uspět v záchranném hodu na Obratnost, jinak je sražen k zemi.
- Musí si hodit záchranný hod na Sílu. Pokud neuspěje, můžeš ho odtlačit až 3 sáhy od sebe.
- Nemůže provádět reakce do konce tvého příštího tahu.
Celistvost těla
Na 6. úrovni získáš schopnost se léčit. Jako akci si můžeš obnovit životy rovné trojnásobku své úrovně mnicha. Musíš si důkladně odpočinout, než budeš moci použít tuto schopnost znovu.
Klid
Počínaje 11. úrovní můžeš vstoupit do zvláštní meditace, která tě obklopí aurou míru. Na konci důkladného odpočinku získáš účinek kouzla azyl, který vydrží do začátku tvého příštího důkladného odpočinku (kouzlo může skončit předčasně jako obvykle). SO záchranného hodu kouzla je roven 8 + tvá oprava Moudrosti + tvůj zdatnostní bonus.
Smrtící dlaň
Na 17. úrovni získáš schopnost rozkmitat v něčím těle smrtící vibrace. Když zasáhneš tvora úderem beze zbraně, můžeš utratit 3 body čchi k nastartování těchto nepostřehnutelných vibrací, které vydrží tolik dní, kolik je tvá úroveň mnicha. Vibrace jsou neškodné, dokud nepoužiješ svou akci k jejich ukončení. Abys to udělal, ty i cíl musíte být ve stejné sféře existence. Když použiješ tuto akci, tvor si musí hodit záchranný hod na Odolnost. Pokud neuspěje, klesnou mu životy na 0.
Pokud uspěje, utrpí nekrotické zranění 10k10. Touto schopností můžeš v danou chvíli působit jen na jednoho tvora. Vibrace můžeš ukončit také neškodně bez použití akce.
Player Handbook
Cesta sluneční duše
Mniši Cesty sluneční duše se učí usměrňovat svou životní energii do spalujících světelných střel. Vyučují, že meditace může odemknout schopnost rozpoutat nezkrotné světlo, jež vyzařuje z duše každého živého tvora.
Zářivá sluneční střela
Počínaje 3. úrovní, když si zvolíš tuto tradici, můžeš vrhat magické zářivé spalující střely.
Získáš novou možnost svého útoku v akci Útok. Tento zvláštní útok je útok na dálku kouzlem s dosahem 6 sáhů. Jsi s ním zdatný a k hodům na útok a na zranění si přičteš svou opravu Obratnosti. Jeho zranění je zářivé a jeho kostka zranění je k4. Tato kostka se mění postupem na vyšší úrovně mnicha, jak ukazuje sloupec Bojová umění v Tabulce mnicha.
Když ve svém tahu provedeš akci Útok a v rámci ní použiješ tento zvláštní útok, můžeš utratit 1 bod čchi a jako bonusovou akci zaútočit dvakrát tímto zvláštním útokem. Když získáš schopnost Útok navíc, tento zvláštní útok lze použít jako kterýkoliv z útoků, jež provedeš jako součást akce Útok.
Úder spalujícím obloukem
Od 6. úrovně získáš schopnost usměrnit své čchi do spalujících energetických vln. Ihned poté, co ve svém tahu provedeš akci Útok, můžeš utratit 2 body čchi a seslat kouzlo hořící ruce jako bonusovou akci.
Když utratíš více bodů čchi, můžeš seslat hořící ruce jako kouzlo vyšší úrovně. Za každý další utracený bod čchi se zvýší úroveň kouzla o 1. Maximální počet bodů čchi (2 plus dodatečné body), které můžeš za kouzlo utratit, je roven polovině tvé úrovně mnicha.
Spalující sluneční erupce
Počínaje 11. úrovní získáš schopnost vytvořit světelnou kouli, která ničivě vybuchne. Jako akci můžeš magicky stvořit kouli a vrhnout ji do bodu dle své volby do 30 sáhů od tebe, kde během krátkého, ale smrtícího okamžiku vybuchne v kouli zářivého světla.
Každý tvor v této kouli o poloměru 4 sáhy musí uspět v záchranném hodu na Odolnost, jinak utrpí zářivé zranění 2k6. Tvor si nemusí házet na záchranu, jestliže je za úplným neprůhledným krytem.
Zranění koule můžeš zvýšit utracením bodů čchi. Za každý utracený bod, ale maximálně 3, se zvýší zranění o 2k6.
Sluneční štít
Od 17. úrovně z tebe začne vyzařovat světelná magická aura. Osvítíš jasným světlem okruh o poloměru 6 sáhů a dalších 6 sáhů dosvítíš slabým světlem. Světlo můžeš zhasnout nebo rozsvítit jako bonusovou akci. Pokud tě tvor zasáhne útokem na blízko, když toto světlo svítí, pomocí své reakce můžeš tomuto tvorovi způsobit zářivé zranění. Zářivé zranění je rovno 5 + tvá oprava Moudrosti.
Xanathar's Guide to Everything
Cesta stínů
Mniši Cesty stínů následují tradici, která si cení nenápadnosti a úskoku. Těmto mnichům někteří říkají nindžové nebo stínoví tanečníci a slouží jako špioni a vrazi. Členové kláštera nindžů jsou někdy rodinní příslušníci, kteří utvořili klan se závazkem mlčenlivosti o jejich umění a posláních. Jiné kláštery jsou spíš zlodějské cechy, které pronajímají své služby šlechticům, bohatým obchodníkům i ostatním, kteří umí patřičně zaplatit. Bez ohledu na jejich metody, představení těchto klášterů očekávají od svých studentů bezpodmínečnou poslušnost.
Stínová umění
Počínaje 3. úrovní, když si zvolíš tuto tradici, můžeš použít čchi k duplikování účinků jistých kouzel. Jako akci můžeš utratit 2 body čchi k seslání projdi beze stop, ticha, tmy nebo vidění ve tmě, aniž bys poskytl surovinové složky. Navíc získáš trik drobná iluze, pokud ho ještě neznáš.
Stínový krok
Na 6. úrovni získáš schopnost přecházet z jednoho stínu do druhého. Když jsi v šeru nebo tmě, jako bonusovou akci se můžeš teleportovat až 12 sáhů na volné místo, které vidíš a které je také v šeru či tmě. Pak máš výhodu k prvnímu útoku na blízko, který provedeš před koncem tahu.
Plášť stínů
Na 11. úrovni se naučíš, jak splynout se stíny. Když jsi v oblasti šera či tmy můžeš se pomocí své akce zneviditelnit. Zůstaneš neviditelný, dokud nezaútočíš, nesešleš kouzlo, nebo se nedostaneš do oblasti jasného světla.
Oportunista
Od 17. úrovně můžeš využít tvorovy chvilkové nepozornosti, když ho zasáhne něčí útok. Kdykoliv je tvor do 1 sáhu od tebe zasažen útokem někoho jiného, než jsi ty, můžeš pomocí své reakce zaútočit na blízko proti tomuto tvorovi.
Player Handbook
Remove these ads. Join the Worldbuilders Guild
Komentáře