W 1412 roku, na łamach konfliktu o magię, Tajna Organizacja Zwalczania Magii na rozkaz Pakosa Geoera spaliła Uniwersytet Magiczny. Wykonali to oni w imię swojej idei przeciwnej szkoleniu kolejnych pokoleń magów.
W pożarze, którego dokonano w biały dzień, zginęło wiele umanów, straty szacuje się na około 50 istnień. Wedle zeznań, trudność w powstrzymaniu ognia leżała w jego naturze, ponieważ ogień trawiący uniwersytet był rzekomo magiczny.
Na terenach centralnej Teselii przez 25 lat
W Uniwersytecie Magicznym, w roku 1459, Atol Ratastrian i Bakalia Wornel, na zlecenie Welesa von'Roche, wykonali pierwszy w historii zabieg na kreacji (nie na zesłaniu z innego planu egzystencji) istoty inteligentnej, w pełni samodzielnej bytowo. Artemiss rozwijała się jak każde inne dziecko, w ten sam sposób uczyła się chodzić i mówić, a do tego wykształciła ona w sobie zdolności magiczne.
Oskarżeni o zabójstwo księcia Kurkowa zostali Lahajet, Artemiss vor'Roche, Oda Bloom, Berberita Sudor i Carbon, członkowie grupy Kanarki. Nie ma co do tej informacji w obecnych czasach pewności: Sara Il, siostra zabitego Magneza Il, która wystawiła list gończy na wymienioną grupę, okazała się tylko podszywać pod siostrę księcia, a jej prawdziwa tożsamość to w rzeczywistości Pops Pikatka, siostra wieloletniej doradczyni księcia — Sabriny Pikatki. Obecnie bierze się pod uwagę dwóch sprawców — siostry Pikatka lub grupę Kanarki.
W 1545 roku małżeństwo Konrad i Tsaritza Gerwazy, na zlecenie Inki Lahurstepa z 1530 roku dotyczącego powstrzymania kryzysu. Para naukowców pochodząca z San Carasintao dokonała odkrycia w laboratoriach w stolicy, Teotihuacanie. Tabletki te miały zarówno powstrzymywać rozwijanie się ciał obcych w organizmie, jak i ochraniać przed nieprzyswajalnym promieniowaniem pramagicznym.